You are currently viewing Dzieciństwo bez Przemocy
Screenshot

Dzieciństwo bez Przemocy

Ośrodek Pomocy Społecznej we Wschowie, podobnie jak tysiące innych instytucji, placówek oświatowych i opiekuńczych, władz lokalnych i pozarządowych, firm i osób prywatnych, na terenie całego kraju, dołączył do ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy.

Chociaż stosowanie przemocy wobec dzieci od dawna nie jest społecznie akceptowane, a wszelkie jej przejawy wydają się napiętnowane, to jednak w dalszym ciągu stanowi nie lada problem.

Okazuje się, że nie tylko klaps – błędnie utożsamiany z metodą wychowawczą – jest przykładem przemocy stosowanej wobec dziecka. Są nimi również przemoc psychiczna, emocjonalna, seksualna, rówieśnicza, czy wszelkiego rodzaju zaniedbania. 

Bez względu na to, jakiego typu przemoc będzie stosowana, może ona zniszczyć u dziecka poczucie własnej wartości, doprowadzić do braku poczucia bezpieczeństwa, wpłynąć na zdrowie psychiczne, ograniczyć rozwój i aspiracje, czy wreszcie doprowadzić do zaburzeń w relacjach. 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci, organizatorzy kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, wskazują, że w przypadku powzięcia informacji, że dziecko może być ofiarą przemocy, należy:

– porozmawiać z dzieckiem,

– zgłosić problem odpowiednim służbom,

– skontaktować się z organizacjami pomocowymi,

– zabezpieczyć dowody,

– szukać wsparcia u specjalistów.  Dlatego tak ważne jest uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieranie osób w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowanie idei uważnego rodzicielstwa oraz promocja systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.