Na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wprowadzono do ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych szereg zmian.
Jedną z najistotniejszych, jest ta, która zakłada zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność – pod warunkiem złożenia przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia.
Wyjątkiem są orzeczenia o niepełnosprawności dzieci, które kończą 16 rok życia – mogą one zachować ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie.
Zmianie uległ także okres, w którym można ubiegać się o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności:
– osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia;
– o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności (dla dzieci przed 16 rokiem życia) można wystąpić nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Osoba zainteresowana otrzymaniem po 30 września 2024 r. świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności powinna złożyć w organie właściwym wniosek o dane świadczenie po uzyskaniu nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności albo, nie mając nowego orzeczenia – zaświadczenie, o którym mowa w art. 6bb ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, określającym termin ważności dotychczasowego orzeczenia.